Házi és kerti növények locsolására igen jó a lehűtött forró bojlervíz, vagy összegyűjtött esővíz, hólé.
A kerti növényeket nyáron esténként, tavasszal késő délután kell locsolni, a veteményest azonban mindig reggel. A cserepes növényeknél legjobb reggel vagy délben utántölteni a vizet. Csak akkor locsoljunk, ha megkopogtatáskor a cserép üreges hangot ad. A felesleges locsolóvizet távolítsuk el az alsó tányérból.
Az öntözést szabadság idején egy vízzel teli edény és pamutfonal segítségével könnyen megoldhatjuk. A pamutfonal egyik végét lehetőleg mélyen a cserepes növény földjébe dugjuk, a másikat pedig a vízzel teli edénybe, mely magasabban van, mint a cserép. A növény így saját magát látja el vízzel.
Kiadós vízfürdő után a növények napokat-heteket kibírnak rendszeres öntözés nélkül, ha cserepeiket alufóliába csavarjuk úgy, hogy a fólia a növény száráig érjen. A cserép földjét egyszerűen befedhetjük kavicsokkal.
Azokat a növényeket, amelyeknek magas nedvességtartalmú levegőre van szükségük, legjobb olyan tányérra állítani, melyet kavicsokkal és vízzel töltöttünk meg.
A kiszáradt földű növények ismét felfrissülnek, ha a cserepet addig langyos vízbe állítjuk, amíg meg nem szűnik a buborékképződés. Utána spricceljük be a leveleket is!
Hogy a szobanövények egyenesen nőjenek, forgassuk meg cserepüket mindennap egy kicsit. (Figyelem: nem érvényes a virágzó vagy bimbózó növényekre!)
Forrásban lévő sós vízzel vagy szappanos oldattal hatásosan eltávolíthatjuk a gazt. Ezt a kezelést csak olyan helyeken folytassuk, ahol nincsenek közelében értékes növények.
A növényeket gyorsan portalaníthatjuk egy vékony ecset segítségével. A hosszú, keskeny levelű növényeknél jó eszköz a kezünkre húzott zokni, így ugyanis a levél hátsó és alsó oldalát egyszerre tisztíthatjuk meg.
A víz és kevés sör vagy tej keverékével ledörzsölt levelek rendkívül szépen csillognak.
Az időnként a kertben szétszórt fahamu nemcsak a csigákat űzi el, hanem ideális trágya a talaj és a növények számára is. Trágyát vagy trágyalét csak nedves és laza talajba, mindig kora reggel, késő este vagy borult ég mellett helyezünk ki.
A fokföldi ibolya egészséges marad, ha a leveleket és tőkekocsányt nem levágjuk, hanem enyhe tekeréssel és egy rántással távolítjuk el. A fokföldi ibolyát soha nem szabad felülről locsolni, nehogy a levelekre víz kerüljön, különben fonálféreg szaporodik el rajta.
Ha a muskátli és más erkélyvirág locsolóvizébe olykor kevés állott sört, kávét vagy kávézaccot rakunk a földjük alá, a növények szebben virágoznak.
Gyümölcsfák alatt rendkívül jól fejlődnek a nárciszok.
A vágott nárcisz tovább szép marad, ha a virágokat a váza nyakáig vízbe állítjuk. A nárciszokat úgy helyezzük el, hogy a gyerekek ne érjék el őket, mert a mérges növények közé tartoznak!
Az őszirózsa bokrosan nő és sok virágot hoz, ha virágzás előtt kitörjük a fő hajtást.
A cserje egyenletesen nő, ha visszavágáskor ügyelünk arra, hogy alakja alul szélesebb maradjon, mint felül.
A szobai páfrányok szépen fejlődnek, ha az öntözővízbe minden második héten tejet teszünk (1 dl tej 2dl vízhez).
Ha fokhagymát ültetünk a rózsaágyásba, a rózsa ellenállóbb és erősebben illatozik. A rózsát langyos, és soha ne hideg vízzel locsoljuk, ne a leveleit, hanem közvetlenül a tövét.
(Szabolcsi Hajnalka - Jövőnk.info)
|