Az üzemanyagok kiskereskedelmi árának folyamatos és brutális mértékű növekedésére hívta fel a figyelmet mai sajtótájékoztatóján Z. Kárpát Dániel. A jobbikos országgyűlési képviselő szerint az áfa-csökkentéssel nem hogy kevesebb, de több adóbevétele lenne hazánknak.
„A benzinárak nem a világpiaci ár, hanem a forint gyengülése miatt szöknek az égbe, ez pedig a kormány gazdaságpolitikájának a következménye, ezt pedig a kormány felelőssége” – idézte Szijjártó Péter fideszes politikus 2006-os kijelentését Z. Kárpát Dániel. Jelen esetben – igaz fordított szereplőkkel –, de ugyanez elmondható, egy teljesen elhibázott, fogódzók nélküli gazdaságpolitika vezetett a mostani, kétségbeejtő helyzetig, a kormány pedig nem teszi meg a szükséges ellenlépéseket – tette hozzá
A jobbikos képviselő felhívta a figyelmet, hogy a mostani drasztikus áremelkedés a teljes gazdaságra kihat, nem csak azért, mert drágábban tankolunk, hanem a megemelkedett szállítmányozás költségei beépülnek az áruk és szolgáltatások árába, így végső soron mindenki fizet.
Az első drámai áremelések a szocialista kormányok 2010-es adóemelése következtében alakultak ki, az üzemanyag áfája is ekkor emelkedett 20-ról 25 százalékra. Ezt a Fidesz – ígéreteivel ellentétben – nem hogy csökkentette, de még növelte is 27 százalékra.
A Jobbik ezért azt javasolja, hogy az üzemanyagokat terhelő áfát legalább 18 százalékra csökkentsük. A Jobbik élt is egy ilyen beadvánnyal az Országgyűlésben, ám a kormányzat az indítványt tárgyalás nélkül lesöpörte az asztalról.
Pedig az áfa-csökkentésnek a Jobbik szerint számos pozitív hatása lenne, mivel nem csak a „kisemberek”, hanem a kis- és középvállalkozások terhei is enyhülnének, várhatóan megszűnne az üzemanyag-turizmus is. A kormány áfa-emelése a Jobbik álláspontja szerint tökéletesen a kívánttal ellenkező hatást ér el: adóbevétel helyett adókiesést hoz.
Z. Kárpát Dániel kifejtette, kedvezőbb adózás esetén megfordulna az üzemanyag-turizmus: külföldről érné meg Magyarországra jönni tankolni. Ezáltal a hazánkat átszelő tranzitforgalomból is plusz bevétele lenne az államnak – tette hozzá.
A barikad.hu MOL-pakettet érintő kérdésére a jobbikos képviselő elmondta, a Jobbik támogatja a stratégiai fontosságú cégekben való állami érdekeltség szerzését, az viszont megengedhetetlen, hogy a közel 200 milliárdos tőzsdei veszteséget a magyar adófizetőkkel „nyelesse be az állam”. „Ha már közpénzekből próbálunk stratégiai pozíciókat elfoglalni, azt felelős módon tegyük, ha pedig mégis átmeneti veszteség adódik, akkor ne szálljunk ki azonnal, óriási veszteségeket vállalva” – szögezte le pártja álláspontját a képviselő.
B.J. - barikad.hu - jobbik.hu