A világ leggyorsabb számítógépe kínai chipet használ
2011.07.15. 00:17
A CPU, központi feldolgozóegység, másnéven processzor, a számítógép „szíve" és „agya". A világ leggyorsabb szuperszámítógépe, a Tianhe 1 kínai gyártmányú chipet használ. Ez a kínai chip szellemi tulajdonjogi védelemmel rendelkezik.
A Tianhe 1 szuperszámítógépet a kínai Nemzeti Védelemtechnológiai Egyetemen (NUDT) fejlesztették ki. Li Nan, a NUDT számítógéptudományi főiskolájának Tianhe 1 projekttel foglalkozó vezetője arról tájékoztatott, hogy a TOP 500 nevű nemzetközi szervezet által a világ 500 leggyorsabb szuperszámítógépéről közzétett listán a Tianhe 1 az első helyen áll. A Tianhe 1 számítógép chipjei közt szerepel a Yinhefeiteng 1000 nevű chip, amit a NUDT önállóan fejlesztett ki. Ilyen kínai gyártmányú chip teszi ki a számítógép chipjeinek hetedét.
A Tianhe 1 szuperszámítógép kifejlesztésének elindulása óta a CPU processzort kivéve minden alkatrészt Kína gyárt. Jelenleg a processzor egy részét Kína képes fejleszteni és gyártani. A Yunhefeiteng 1000 chip technológiai színvonala megközelíti a világ legnépszerűbb amerikai chipekét.
Li Nan szerint a kínai chip képes teljesen helyettesíteni a külföldi termékeket, de a vele kapcsolatos szoftverek kifejlesztése terén még lemaradások vannak.
Korábban a kínai informatikai ipar teljesen a külföldi technológián, chipeken alapult. Olyan volt a helyzet, mint amikor egy ország iparának fejlesztése teljesen az importált kőolajtól és acéltől függ. Azért a kínai kormány világszínvonalú chipek, csúcstechnológiai elektronikai berendezések és alapvető szoftverek kifejlesztése érdekében programot indított el. A cél a „kínai Intel" és a „kínai Microsoft" kifejlesztése volt.
Jelentések szerint 2006-tól 2010-ig a kínai kormány 19,7 milliárd jüant fordított a fenti három termékkel kapcsolatos projektek végrehajtására. 178 vállalat, kutatóintézet és főiskola, 37 ezer szakember dolgozott a tervek megvalósításán.
A Yinhebenteng 1000 chip az első sikeres termék a program bevezetése óta.
Amikor elkészülnek a kapcsolódó szoftverek kifejlesztésével, a kínai chipeket több területen, például rádiókommunikáció, autóelektronika és a tárgyak internete (Internet of Things) területén is lehet majd használni.
Forrás: China Radio International
|