Egyiptom rést üt a Gázai övezet öt éve tartó izraeli blokádján
2011.04.29. 12:54
Huszni Mubárak félreállítása az egyiptomi-palesztin kapcsolatok terén is érezteti a hatását: Kairó közvetítésével kibékült egymással a Hamász és az El-Fátáh mozgalom, rövidesen megnyitják a ráfáhi határátkelőt és Egyiptom beszüntette az úgynevezett „páncélfal” építését a Gázai övezet határán.
A ráfáhi határátkelő
Nabíl el-Árábi, az átmeneti egyiptomi kormány külügyminisztere csütörtökön az Ál-Dzsázírá pánarab hírtévének nyilatkozva bejelentette, hogy Kairó a maga részéről Ráfáh városában rövidesen megnyitja az Egyiptom és a Gázai övezet közti határátkelőt a személy- és az áruforgalom előtt. Az egyiptomi külügyminiszter tájékoztatása szerint már megkezdték az előkészületeket a teljes határnyitásra, amelyre körülbelül egy, másfél hét múlva kerülhet sor. Egyiptom a határnyitással rést üt a Gázai övezet másfél milliós palesztin lakosát sújtó, 2007 óta egyfolytában érvényben levő izraeli blokádon.
Iszmáíl Hánije és Mahmúd Abbász kibékülése
Izrael 2007-ben a „baráti” Mahmúd Abbász irányította és az elmúlt esztendőkben a zsidó állammal kezes bárányként viselkedő Palesztin Nemzeti Hatóság megsegítésére, illetve a saját stratégiai céljainak elérésére rendelte el a Gázai övezet szárazföldi, tengeri és légi blokádját. Izrael azzal a kinyilatkoztatott céllal vette blokád alá Palesztina ezen országrészét, hogy magával a palesztin néppel döntesse meg, kergettesse el a demokratikus úton megválasztott, az időhúzó tárgyalásokra nem hajlandó Hamász Iszlám Ellenállási Mozgalom kormányát.
Az izraeli politikai vezetés ebben a szándékában partnerre lelt Mahmúd Abbász és Huszni Mubárak személyében. Csakhogy néhány héttel ezelőtt a kollaboráns Mubárak elnököt elsöpörte az „arab tavasz”, míg Abbász rájött: Izrael számára a tárgyalás, vagy a tárgyalás előkészületeinek folyamata csupán azt a célt szolgálja, hogy a zsidó telepesek még jobban, még többen berendezkedhessenek a ciszjordániai és a kelet-jeruzsálemi megszállt palesztin területeken. Egyiptomban a februári forradalom győzelme, a korrupt, a családja anyagi gyarapodásával foglalatoskodó Mubárak és társulata félreállítása után az arabközi kapcsolatok terén is új szellők fújdogálnak.
Egyiptom itt még építette a „páncélfalat”
A tervezett határnyitással némileg föllélegezhet a mindössze 360 négyzetkilométeres területen összezsúfolt másfél milliós palesztin lakosság. Az amerikai és izraeli elvárásoknak eleget tevő Mubárak elnök menesztése előtt Egyiptom kivette részét az Izrael, Egyiptom és a Földközi-tenger határolta Gázai övezet fojtogatásából. Izraeli 2007 óta a nemzetközi tiltakozás ellenére szárazföldi-, légi- és tengeri blokád alatt tartja a Gázai övezetet. A palesztinok egyetlen menekülési pontja az egyiptomi-palesztin megosztott Ráfáh város határátkelője lett volna, ám ezt a vén kollaboráns Mubárak a rövid ideig tartó kivételektől eltekintve, főleg a személyforgalom előtt zárva tartotta.
Az új egyiptomi vezetés jóvoltából Izraelnek nem jön be az a szándéka, hogy blokádzsarolással buktassa meg a Gázai övezetet irányító Hamász-kormányt. Azért sem látszik sikeresnek a blokád, mert a Hamász és a ciszjordániai palesztinok vezető ereje, az El-Fátáh mozgalom éppen tegnap egyezett meg az ellenségeskedés beszüntetésében. A megbékéléssel a palesztinok véget vethetnek a belső ellentéteknek és közösen küzdhetnek a független palesztin állam kikiáltásáért, majd annak nemzetközi elismertetéséért. A tervezett ráfáhi határnyitás kétségtelenül a két legnagyobb és legbefolyásosabb palesztin szervezet közötti megbékélés egyik hozadéka.
Az Egyiptom, Izrael és a tenger határolta Gázai övezet
A tegnap létrejött palesztin-palesztin megbékülésnek köszönhetően a Hamász nemsokára érdek-képviseleti irodát nyithat az egyiptomi fővárosban, s ezenkívül a mozgalom most még Damaszkuszban működő, Háled el-Más'ál irányította Politikai Hivatala szintén átköltözik Kairóba, az arab világ politikai és kulturális központjába. Az egyiptomi forradalom utáni helyzet további érdekessége, hogy Kairó beszüntette a Mubárak által megkezdett, a föld alá süllyesztett, úgynevezett „acélfal” építését Egyiptom és a Gázai övezet határán. Mint ismert, ennek a falnak az lett volna a célja, hogy megakadályozza a „csempészalagutak” fúrását a Gázai övezet és Egyiptom határterülete alatt.
Hering József – Kuruc.info
|