Kadhafi távozik a hatalomból?
2011.04.01. 18:54
Londonban titkos tárgyalások zajlottak a brit külügyi tárca képviselői és Muhammed Iszmail, Moammer Kadhafi fia, Szeif al-Iszlám megbizottja között. Ezt a brit médiák jelentették be. A külügyi tárca nem kommentálja a hírt, azonban kiemeli, hogy ilyen esetekben egy és ugyanazt üzenik a líbiai vezetésnek: Kadhafinak mennie kell. Muhammed Iszmail minden bizonnyal azért jött Londonba, hogy megvitassa az ezredes lemondásának feltételeit. Vannak olyan értesülések, hogy Kadhafi beleegyezne a hatalomból való távozásra, ha fia, Szeij al-Iszlám lenne az átmeneti kormány vezetője. A diktátor hívei diplomáciai kiutat keresnek a válságból – véli a Közel-keleti Konfliktusok Elemzőközpontjának vezetője, Alekszandr Sumilin.
„Mindenekelőtt világos, hogy a mostani líbiai válság rendezése céljából az esetleges kompromisszumos lehetőségeket vizsgálják, de azzal a kötelező feltétellel, hogy Kadhafi távozik a hatalomból, mert maradása esetén távlatilag nem látok lehetőségeket a rendezésre.”
Az utóbbi hetekben nem ez volt az első kapcsolatfelvétel. Kadhafi alkudozhat, amíg 20-ezres hadsereget tud maga mögött, az ellenzéknek pedig nincs lehetősége az aktív ellenállásra. Az alku arról folyhat, hogy Kadhafi valamelyik afrikai országba távozik.
Megfigyelők szerint a brit diplomaták adott esetben amerikai és a más koalíciós partnereikkel közösen lépnek fel. Az ügy egyébként nem korlátozódik a líbiai rezsim egyes képviselőivel fenntartott kapcsolatokra. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia titkosszolgálatainak munkatársai már régóta tevékenységet folytatnak Líbia terültén, és nemcsak a légicsapások becélzását korrigálják. Amint a CIA egykori ügynöke, Bob Bayer elmondta, hogy azt próbálják megállapítani, hogy mely ellenzéki fegyveres alakulattal lehet együttműködni. Erre a lépésre közvetlenül a Fehér Ház adott szankciót, és szakértők szerint ez nemcsak Kadhafi ellenfelei felfegyverzésére irányul, hanem a koalíció esetleges szárazföldi akciója előkészítésére.
A titkos tárgyalásokon részt vesz egy harmadik fél is, mégpedig Kadhafi egykori hívei. Ezek távoztak Líbiából és szintén Londonban tartózkodnak. Arra a kérdésre, hogy miért éppen Londont, és nem Washingtont vagy Párizst választották, kézenfekvő a válasz. Nagy-Britanniában komoly líbiai lobbi létezik. Annak idején Kadhafi fia a Londoni Közgazdasági Iskolát végezte el, amit követően az iskola rengeteg líbiai ösztöndíjat kapott, amelyeket még világhírű tudósok is felhasználtak. A botrány az iskola rektora, Howard Davies lemondásával ért véget. Ez az eset Líbia angliai jelenlétének bizonyára nem az egyedüli esete.
ruvr.ru
|