Az érdeklődőket Uri Valéria közművelődési referens köszöntötte, „kötelességek és jogok” mottóval összesítve az előadás szellemiségét. Ezután Orosz Mihály Zoltán polgármester bevezetőjében a szemléletváltás fontosságát hangsúlyozta, mely mind a háló-program, mind az Érpataki Modell alapja. Szó esett az előzményekről, a közbiztonság korábbi helyzetéről is a településen. Ezután került sor a program bemutatására.
A „Hálószövők a Biztonságért” belügyi pályázat alapján valósult meg, úgymond a legjobb gyakorlatként. „Nincsenek akadályok, csak emberek, akik nem hisznek az akadályok legyőzésében.” A háló a különböző szervek együttműködését szimbolizálja, kezdve a lakosságtól, helyi civil közbiztonsági szervektől az önkormányzaton át, a rendőrségig, bíróságig.
Az előadó adatokkal alátámasztva mutatta be a program működőképességét, fényképekkel, videó felvételekkel is szemléltetve az előzményeket és az eredményeket. A romló közbiztonság és a rendőrség anyagi nehézségei ellenére is szembetűnő eredményeket lehet elérni akarattal és összefogással. „Akarat + összefogás = biztonság.”
Kulcsfontosságú pontok a jogszabályok megismerése, és a törvények alkalmazása. Minden jogsértés esetén el kell járni. Mindenkivel szemben, a legkisebb jogsértés esetén is. Ezzel a hozzáállással a kapitányság illetékességi területén visszaszorították a különböző bűncselekmények számát. Áramlopások, falopás, betörések – de például az ittas emberek is eltűntek a közterületekről. Még a lakók által beköltözés után rendre szétbontásra kerülő szocpolos lakások védelmére is van lehetőség. A gyermekvédelmi szolgálat bevonásával pedig hatékonyan rendet lehet tartani a problémás családok körében is.
A törvényalkalmazás mellett kiemelten fontosnak tartják az állandó kapcsolattartást a lakossággal. Nemcsak az épp szolgálatot teljesítő járőröket lehet közvetlenül és gyorsan elérni, de civil programok szervezésével is közelebb hozzák egymáshoz az embereket és a rendőröket.
A jól felépített, dokumentált, színvonalas előadás alapján a résztvevők (a civilek és a sajtó képviselői mellett önkormányzatok képviselői, rendőrök, polgárőrök) nem csupán elméletet, hanem működő és bevált gyakorlatot ismerhettek meg. Az újfehértói rendőrkapitányság és Érpatak község munkája példaértékű.
Az előadás után az önkormányzat ebéden látta vendégül a résztvevőket, majd kötetlen beszélgetésekre is lehetőség nyílt.
Az élhető világ megvalósítható! Akarat és együttműködés kérdése.
Fotók, videó: erpatak.hu
Bükkfalvi Roland – Jövőnk.info