Kényszerpályán a nyugati társadalom - Háború születik (2011.03.03.)
2011.03.03. 19:55
A közelmúltban a közel-keleti politikai zavargások hatására újabb rekordot döntött az arany ára. A londoni tőzsdén hétfőn már 1432 dollár volt egy uncia arany, miközben egyre terjed a félelem amiatt, hogy az USA és Nagy-Britannia lezárta a líbiai légteret és megkezdődik a nyugati katonai beavatkozás. Külön ront a helyzeten az az ingatagság, hogy Egyiptom, Tunézia, Jemen, Bahrain és most Líbia esetében sorban zavar keletkezett az olajkitermelésben, mivel kulcsfontosságú helyi olajkitermelők hagyták el a területet, így a nyugati érdekeltségek átmenetileg nem lehetnek tisztában önnön lételemükkel, a profit mértékével.
Az arany árának emelkedése az olaj árfolyamában tapasztalható tendenciák felbomlása és a növekvő inflációs félelmek visszatükröződése, és ez a jelenség a közeljövőben meg fog indítani egy globális gazdasági “összehúzódást”, ami rövidtávon az olajárak további emelkedését, legkésőbb 2012 végére pedig az olaj árának újabb nagyhatalmi átrendeződésekkel tarkított drasztikus zuhanását fogja okozni. Az aranyár növekedésének másik fő faktora a kínai kereslet elmúlt hónapokban tapasztalható folyamatos növekedése volt, valamint a globális bankközpontok azon törekvése, hogy arany fedezetként való felhalmozása útján akadályozzák meg hatalmi helyzetük megingását az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Japánban.
A globális bankközpontok és egyes nagyhatalmak arany iránti kereslete fűti az arany árának további növekedését, és az arany vételére továbbra is fokozott hajlandóság tapasztalható, mivel a nemesfém minden eddigi gazdasági válság során biztos befektetés volt a vezető társadalmi rétegek számára tőkéjük átmentésére, valamint az arany egyre növekvő értéke és a rendszertől való viszonylagos függetlensége okán, így az arany árának ilyen mértékű növekedése egy radikális, globális átrendeződés indikátorának is tekinthető.
A kínai állam is egyfajta biztosítéknak tekinti az arany felhalmozását, így a kormányzatuk az arany tartalékolására összpontosít. Az aranytartalékok feltöltése a valutaárfolyam egyre növekvő változékonyságának ellenében állandó mentőtartalék szerepét tölti be, mivel a nagyhatalmi átrendeződés közepette veszélyes és gyakran használt fegyver az adott ország pénznemének manipulációva való tönkretétele.
A globális központi bankok határozatlan hozzáállása, hosszú távú döntésképtelensége is hozzájárult az arany árának növekedéséhez. Az elmúlt egy évben fokozott mértékben kezdtek aranyat venni, és folytatni fogják ezt a stratégiát mindaddig, ameddig a nyugati bankok le nem állnak a kereskedelmi bankok eladásával ill. összevonásával. Akkor majd Oroszország, Pakisztán, és India lesznek a legfőbb felvásárló erők. Ezek a tényezők határozottan emelni fogják az árakat és el fogják vonni a keresletet az ékszeripartól.
Az arany ára a nyugati államok gazdaságai ingatagságának, a globális piac felfokozott változékonyságának és a pénzügyi válság médiában való túlfűtött megjelenésének hatására mintegy 30%-ot növekedett a 2009-2010-es években, amihez hozzájárult az európai nemzetek eladósodása és az euróövezet összeomlásának közeledte.
A jelenlegi keresleti viszonyok közt az arany ára még ebben az évben megközelítheti az 1600, jövőre az 1900 dollárt unciánként, majd a kereslet hirtelen visszaesése várható, ami az arany árának drasztikus zuhanását vonja maga után. A növekvő, arany iránti kereslet kialakulásával párhuzamosan a globális pénzügyi stabilitás a rendszer lényegéből fakadóan nem megoldott, és a lakosságból mindenhol heves ellenállást fog kiváltani az árfolyamok globális szintű manipulálása, ami a tömegek számára az otthonuk elvesztését jelenti majd, miközben a központi bankok egyre több pénzt nyomtatnak a gazdaság életben tartásának céljából.
Az elmúlt egy évben szintén megemelkedett más nemesfémek, pl. az ezüst és a platina ára, mivel a gazdasági összeomlás képére adott régi, berögzött “fenntartható gazdasági növekedés” válasza a nemesfémek ipari felhasználásának fokozását is jelentette. Bár az ezüstnek és platinának megvan ugyanaz a felhasználhatósága az iparban, mint az aranynak, közel sem rendelkeznek akkora felhalmozási értékkel, így bár rövidtávon az értékük drasztikus növekedésnek indulhat, a gazdasági növekedés megtorpanásával az értékük elvesztése csk tovább ront a helyzeten.
Ebben az évben újabb és újabb történelmi aranyár-rekordok fognak megdőlni, 2011. végéig az arany ára megközelítheti az 1500 dolláros átlagos szintet. Mivel a helyzet változásával a központi bankok kockázatkezelése is megváltozott, a befektetésekkel szemben előnyben részesítik a biztonságot nyújtó felhalmozást, a gazdasági növekedés globális szinten megtorpan, ami a nyugati gazdaságok hanyatlását vonja maga után, mert azok az önellátás képessége nélkül csak a fokozatos növekedés segítségével tudnak életben maradni.
A sajátos gazdasági viszonyok kényszerpályára állították a nyugati világot: választják a teljes megújulás lehetőségét (az ehhez szükséges szellemi háttér már rég kiveszett a nyugati társadalmakból) vagy a jelenlegi rendszer fenntartását választják, az erőforrások mohó felhalmozását, a túlélést, minden áron, más nemzetek halálának árán. Újabb, az erőforrásokért vívott globális háború születésének lehetünk tanúi.
Végvári Ákos - Jövőnk.info
|