A bahreini ellenállók elszántak és kitartanak
2011.03.20. 12:56
Miközben a világ figyelmét a japán atomkatasztrófa és a Nyugat líbiai katonai beavatkozása köti le, az Arab-öböl mentén fekvő miniállamban, Bahreinben a hatalom kemény kézzel csapott le tüntetőkre.
Mi több, néhány nappal ezelőtt szaúd-arábiai csapatok hatoltak be a miniállamba az ellenállási mozgalom elfojtása céljából. Rijád tehát agressziót követett el, melyre természetesen Washington is áldását adta.
A szaúdi uralkodó család joggal ideges: amennyiben ugyanis a síita többségű Bahreinben győz a forradalom, akkor a sivatagi királyság korrupt rendszere is megremeghet. Az apró Öböl-menti államban a tüntetők pontosan ugyanazt követelik, mint másutt az arab világban: szabadságot, függetlenséget és a korrupt uralkodó rétegek távozását. A demonstrációk békésen zajlottak mindaddig, amíg a hatalom durván közbe nem avatkozott. A bahreini kormányhadsereg, valamint a hozzávetőleg 1000 fős szaúdi katonaság tankokkal és helikopterekkel támadt a tüntetőkre. A bahreini tiltakozó mozgalom elleni erőszakos fellépés nyomán eddig 12 ember vesztette életét, a sebesültek száma pedig megközelíti az ezret.
Nincsen jelentős különbség a líbiai diktátor, Moamer el-Kaddhafi, valamint az iszlám szunnita irányzatát követő bahreini uralkodó, Hamad bin Isza Ál Kalifa sejk között. Mindketten tűzzel-vassal ragaszkodnak a hatalmukhoz, és a nem riadnak vissza békésen tiltakozó tüntetők lemészárlásától sem. Ennek ellenére sem a bahreini forradalom leverésében szerepet játszó szaúdi királynak, sem a bahreini uralkodónak nem kell Washington, illetve általában a Nyugat rosszallásától tartania. Bahrein, valamint a sivatagi királyság Washington leghűségesebb csatlósai közé tartoznak. Bahrein lakóinak 70%-a síita, míg a 230 éve hatalmon levő uralkodó család szunnita. Rijad attól tart, a bahreini forradalom győzelme esetén a Szaúd-Arábia olajban gazdag térségeiben élő síita lakosság fellázadhat rendszer ellen.
Pénteken több ezer bahreini vett részt az egyik tüntető, Ahmed Farhan temetésén, aki a szerdai katonai beavatkozás során vesztette életét.
A gyászszertartás alatt katonai helikopter körözött a levegőben, és tankok is megjelentek a helyszínen. „Hatalmas a veszteség… Bármit is mond rólunk a hatalom, mi erőszakmentes ellenállást folytatunk. És soha nem is fogunk alkalmazni erőszakot” – jelentette ki Yousif Hasszan Ali, aki két éven át együtt raboskodott a meggyilkolt tüntetővel. „Elhallgattathatják ezt a generációt, de mások fognak majd a helyünkre lépni, akik bosszút akarnak állni a mi kiontott vérünkért” – tette hozzá Hasszan Ali.
Issa Qassim sejk, Bahrein egyik legtekintélyesebb síita vallási vezetője a pénteki imán kijelentette: az országba érkezett idegen katonaság jobban tenné, ha a gázai palesztinokat segítené.
„A hatósági erőszak nagyon súlyos szakadást idézett elő a kormány és a nép között” – közölte Qassim sejk. Mint mondta, a hatalom „meg akarja törni a tiltakozók akaratát, azért, hogy hagyjanak fel az alapvető reformok követelésével”. „Céljukat azonban sohasem érik el…, küldhetnek ránk tankokat, harci repülőket, összezúzhatnak minket, de nem tudnak térdre kényszeríteni” – tette hozzá a vallási vezető.
A pénteki ima befejeződése után több ezer muzulmán hívő gyülekezett a főváros, Manama egyik mecsetje előtt. A tüntetők az ország területére érkezett idegen csapatok azonnali távozását követelték, és megfogadták, hogy a végsőkig küzdenek „a korrupt és elnyomó rezsim” ellen. Katonaságot nem lehetett látni a környéken. Mindeközben a fegyveres erők ledózerolták a főváros Pearl terét, amely a tiltakozó mozgalom központjává vált. Két nappal ezelőtt a szaúdi és bahreini katonaság – tankok és harci helikopterek támogatásával – már eltávolította a demonstrálókat és sátraikat a térről.
Zábori László
(Kuruc.info)
|