Csökkent a radioaktív jód szintje a tengerben a sérült reaktornál
2011.04.07. 11:57
Jelentősen csökkent a radioaktív jód szintje a tenger vizében a megsérült japán atomerőmű kettes számú reaktoránál, de még így is 140 ezerszer meghaladja a határértéket – közölte csütörtökön a létesítményt üzemeltető vállalat, a Tepco.
Közlése szerint a hét elején a radioaktív jód mennyisége még 7,5 milliószorosa volt a határértéknek a tengervízben azon a helyen, ahol szennyezett víz szivárgott a tengerbe a kettes reaktornál. Április 2-án a tengerből vett mintákban a jód-131-es izotóp koncentrációja köbcentiméterenként 300 ezer becquerelnek felelt meg. Jelenleg már „csak” 140 ezerszer haladja meg a határértéket. A jelentős csökkenés annak tudható be, hogy szerda reggel sikerült megállítani az erősen radioaktív víz tengerbe szivárgását a második reaktor kábelalagútjából.
Zárva maradtak az iskolák
Dél-Koreában közben számos iskola maradt zárva csütörtökön, mivel az ország nagy részén esik az eső, s a szülők féltik gyerekeiket, tartva a csapadék sugárszennyezettségétől. A Szöult körülvevő Jongi tartományban több mint 130 általános iskola és óvoda maradt zárva. A tartományi oktatási hivatal „a szülők és a diákok növekvő aggodalma” miatt kérte a tanítás megszakítását vagy korlátozását. Az Észak-Cshungcshong tartomány iskoláiban megtiltották az iskolaépületeken kívüli programokat. A dél-koreai atombiztonsági hivatal igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, mondván, az esőben található radioaktivitás túl csekély ahhoz, hogy veszélyt jelentsen az egészségre. A Japánhoz közeli Csedzsu-szigeten is csak kis mennyiségű radioaktív jódot és céziumot tartalmaznak az esőcseppek, ami ugyancsak nem jelent egészségügyi kockázatot.
A japán császári udvar csütörtökön közölte, hogy az uralkodó, Akihito pénteken a Tokiótól északra fekvő Kazo településen felkeres egy menedékhelyet, ahol 1200 fukusimai lakos talált ideiglenes otthonra. Az evakuáltak egy része Futaba településről való, amely gyakorlatilag teljesen megsemmisült a március 11-i földrengést követő szökőárban. Az udvar illetékesei szerint a császár és a császárné „mély szomorúságot érez a Japánban történtek miatt, és támogatást kíván nyújtani minden bajba jutott embernek”.
Közben Nagy-Britannia nagykövetsége Japánban csütörtökön bejelentette, már nem tanácsolja el állampolgárait attól, hogy Tokióba utazzanak. A képviselet azonban továbbra sem ajánlja, hogy felkeressék a fővárostól északkeletre fekvő, földrengés sújtotta területeket, illetve a fukusimai atomerőmű 80 kilométeres körzetét. A követség szerint a fukusimai atomerőműben kialakult helyzet még egy ideig aggodalomra adhat okot, de az ott zajló kármentési munkálatok következtében a kockázatok fokozatosan csökkennek.
Sugárszennyezett zöldség Kínában
A kínai hatóságok a jód-131-es izotóp igen gyenge nyomait találták a Kínában termesztett parajban. A szennyeződés a japán fukusimai atomerőmű balesetének következménye, de a hatóságok szerint nem jelent semmilyen veszélyt az egészségre. A nyomokat Peking térségében, valamint az észak-kínai Tiencsin (Tianjin), valamint a közép-kínai Honan (Henan) tartományokban szabad ég alatt termesztett zöldségben találták – közölte szerda este a kínai egészségügyi minisztérium. A tárca szerint a legutóbbi esőzések következtében felgyülemlettek a radioaktív részecskék a spenótleveleken, de vizes öblítéssel hatékonyan eltávolíthatók a sugárzó anyagok. A mért mennyiség csupán az engedélyezett kínai határérték háromezred része – írta a Hszinhua hírügynökség az országos atomkatasztrófa-védelmi koordinációs bizottságra hivatkozva.
Most találtak első ízben sugárszennyezett zöldséget Kínában a március 11-i földrengés és szökőár okozta fukusimai atomerőmű-baleset óta. Szombaton a kínai hatóságok tíz sugárszennyezéses esetet regisztráltak a Japánból a földrengés óta érkezett embereken, konténereken és repülőgépeken.
(MTI)
|