Lenhardt Balzs: Mikor dl el a domin?
2011.07.27. 10:56
Eurpai vezet hatalmai bszkn hzzk ki magukat, hogy sikerlt j megoldst talljanak a gyakorlatilag mr finanszrozhatatlan grg adssgvlsgra. Ltszlag a piacok is elgedetten nyugtztk a dntst, javult az eur s a forint rfolyama is, mindenki boldog. De vajon tnyleg sikerlt rendezni a sajt GDP-jk 150%-t meghalad grg llamadssg legalbb kzptv finanszrozhatsgt, ahogyan azt Angela Merkel s Nicholas Sarkozy hangoztatja? llspontom szerint egyltaln nem, a gyors tzolts csak a katasztrfa elodzsra volt elegend, a vilgmret gazdasgi-pnzgyi sszeomls mr feltartztathatatlan.
A problma gykere az egsz globlis pnzgyi rendszerben gykerezik, amely a spekulci ltalnoss vlsval teljessggel elszakadt a relgazdasgtl, s felfoghatatlan mennyisg virtulis pnz ramlik benne. Csak az n. dervatv (szrmaztatott) rtkpaprok piacn mintegy 7.000 millird USD-nek megfelel deviza forog, amelynek eredjt mr nem lehet kibogozni. A 2008-as n. pnzgyi vlsg is az ilyen szrmaztatott termkekbl indult el, ugyanis a bankok, befektetsi trsasgok az amerikai ingatlanpiacon szerzett, valjban fedezet nlkli paprjaikat egyms kztt adtk-vettk, bedntve vele tbbszz ves, patinns bankhzak tucatjait. Ez a krzis fl v alatt vgigsprt a vilgon, hiba hangoztattk az eurpai vagy zsiai kormnyok, hogy ket nem fogja rinteni, hiszen a liberalizlt multiglobalizciban a bizonyos lepkeszrny lebbense is cunamiszer visszhangot vlhat ki a tbbi kontinensen. A 2008-as esemnyek csak szerny prelude-t (elhang) jelentenek abban a pokoli szimfniban, amelyet a fktelen emberi kapzsisg olajozta pnzgyi rendszer sszeroppansa fog okozni. Ez a rendszer mra egy olyan hatalmas mret buborkk vlt, amelybe mg folyamatosan pumpljk a levegt, mert ltszlag brmennyit elbr, mikzben egy elszabadult lghajra emlkeztet, ahol a kosrban mi mindnyjan, a fldi lakosok himblznak az irnyts visszaszerzsnek legkisebb eslye nlkl. Rossz hrem van. Nem is fogjuk tudni kzbe venni a dolgokat, amg a lufi az srobbanst idzve szt nem pukkan felettnk, elindtva egy olyan lncreakcit, amelynek vgkifejlete a legsttebb utpikat valsthatja meg. Oswald Spengler mr szz vvel ezeltt a Nyugat alkonyrl rt, de most eljhet az egsz ipari civilizci alkonya is.
Mirt vagyok ennyire pesszimista? Hiszen ltjuk, bajban ismerszik meg a bart: az EU, az IMF s a nagyobb bankok majdnem 150 millird eurval segtik ki az llamcsdben vergd Grgorszgot, aki cserbe egy komoly konvergencia (magyarul megszort) csomagot vllal, amivel stabilizlja a tarthatatlan kltsgvetst, s tovbb tudja fizetni az llami alkalmazottakat s intzmnyeket. Zrjelben tegyk hozz, a grgket nem is kell annyira sajnljunk, mert mg a magyar orvos, tanr vagy vasutas megalz hbre kzismert, addig a jl lni szeret mediterrnok olyan elkpeszt pluszjuttatsokat zsebelhettek be a breken fell, ami vilgszinten is pldtlan. Csak nhny plda: volt aki a kzmossra, ms aktacipelsre vehetett fel ptlkot, de a pontos munkakezdsrt vagy a munkaruha viselsrt is jrt. Arra azonban mr nem ltszik garancia, hogy 2014 utn mi fog trtnni az akkor is irdatlan mennyisg lejr grg llamadssggal.
A nmet-francia tengely mindenesetre rendkvl eltklt, mg a nyron j javaslatokat nyjtanak be az eurvezeti pnzgyi stabilits nvelsre s a tagorszgok kztti egyttmkds fokozsra. Ltrejhet egy j, az IMF-hez hasonl Eurpai Valutalap, amely a intzmnyestetten lenne hivatott a bajban lev orszgok tmogatsra. Ne legyen ktsgnk, bajba jutott orszg lesz bven a kzeljvben, mikzben nem sikerlt rorszg, Portuglia, Spanyolorszg vagy Olaszorszg adssgproblmira sem megfelel megoldst tallni. Ezekben az orszgokban brmelyik pillanatban elkezddhet ugyangy a grg jtszma, s a nemzetkzi spekulci clkeresztjbe kerlhet szinte brmelyik orszg. Az llamadssgot ugyanis semelyik llam nem kpes magtl visszafizetni, csupn befekteti hangulat s nagyrszt spekulci, hogy melyikrl hiszik ezt el, s melyikre mutat r a vgzet csontos ujja, hitelminsti rtkelsbe csomagolva a felszmoli parancsot. Magyarorszg is csak ltszlagosan llegezhet kicsit szabadabban, mert hiba a hazug kormnyzati propaganda, a gazdasgi szuverenitsunkat nem sikerlt visszaszerezni, az EU s az IMF csak meglaztotta a nyakunkon a fojthurkot, de brmikor meghzhatjk. Ezrt kellenek a strukturlis reformok, a Szll Klmn tervnek nevezett megszort csomag, mert folyamatosan pnzt kell kipumplni a mr amgy is vgzetesen meggynglt magyar trsadalombl, hogy a nemzetkzi tke megkaphassa lland jusst, mindnyjunk egy font hst.
A problma lnyege a kamatos kamat rendszere, amit a zsid pnzvltk talltak ki az korban, majd a kzpkorban a Rotschildok, Fuggerek s ms vrszvk olyan tkletesre fejlesztettek, hogy birodalmak sorsa az kezkben volt, mert a pnzktl fggtek s szabadon dnthettek hbor vagy bke krdsben. Volt akinek szrtk mr akkor is a szemt, Aragniai Ferdinnd s Kasztliai Izabella a XV. szzad vgn nem csupn a mroktl szabadtotta fel Hispnit, de a velk szoros szimbizisban l zsid kereskedknek is tudomsukra hoztk, hogy kvl tgasabb. Persze ettl s szmtalan a hitelezsi anomlikra felhv figyelmeztets ellenre a rendszer mkdtt tovbb, s ott tartunk most, a XXI. szzad elejn, hogy a vilg nagy rsze el van adsodva. Az adssgot s az rte fizetend kamatot pedig a gazdasg bvlsbl kellene kigazdlkodniuk. Ezrt vlt varzsszv a GDP (brutt hazai termk), amelynek vrl-vre nvekednie kellene, hogy sikerljn kifizetni a folytonosan emelked terheket, de ez mr a gazdasg ciklikussgbl kvetkezen is lehetetlen feladat. Mgis a neoliberlis gazdasgpolitika jelszava az lland nvekeds, ami jzan paraszti sszel is megvalsthatatlan. Ehhez minden vben tbbet kell termelni s fogyasztani, tekintet nlkl a fennll termszetes korltokra. Ezrt hiba dbrgtt a cscsra a fogyaszti hajsza, amibe sikerlt a nyugati vilg mellett egyre nagyobb zsiai tmegeket bevonni, a rendszerben automatikusan kdolva van a fenntarthatatlansg. Mikzben az emberi kapcsolatok teljesen elseklyesednek, a mammon moh istene egyre tbbet s tbbet kvetel. Az egsz vilg, az llamok s a lakossg is az adssgrabszolgasg jrmban hzza az igt. A haszonlvez pedig a spekulns, aki arc nlkl hzdik meg a luxuslimuzinok stttett golyll vege, s hatalmas felhkarcolk hossz, fekete asztalai mgtt, ahov vente egyszer-ktszer sszegylnek dnteni let s hall fltt.
Tusndfrdn mr Orbn is arrl beszlt, hogy korszakvlts hatrn llunk, amelyben a rgi rendszer ssze fog dlni, ugyanis a nyugati vilgban az llamadssg olyan mrtkv vlik, hogy a tartozsokat mr nem lehet visszafizetni. Eddig rendben, ezt mondja a Jobbik vek ta. De erre mondta eddig kvetkezetesen "veznyl tbornok r" a parlamentben, st nellentmondst fokozva a tusvnyosi tborban is, hogy Magyarorszgnak vissza kell fizetnie az adssgt. Amit persze mr sokszorosan visszafizetett s mgis folyamatosan n! Mert egyszeren nem lehet visszafizetni, st soha nem is prblja senki visszafizetni, mert a lejr ktvnyeket mindig jak kibocstsval vltjk ki, grgetve maguk eltt a gigszi adssghegyet. Egyetlen szmadatot mondok: 2011-ben haznk 2850 millird forintot kell kifizessen csupn az adssg kamataira! Tbbet, mint amit egszsggyre s oktatsra tudunk fordtani sszesen, a hszves verkli mgis forog tovbb: az adssgot vissza kell fizetni akkor is, ha beledglnk! Mikzben mr Orbn is kimondja a nyilvnossg eltt, hogy nem lehet visszafizetni, s mgis sorra lesprik a jobbikos javaslatokat, amelyek az orszgot tnkretev hitelezsi felttelek, kondcik jratrgyalsra vonatkoznak. Vona Gbor pontosan fogalmazott, amikor arrl beszlt a hten, hogy trtnelmi lehetsget szalasztott el a Fidesz kormnyra kerlse utn az llamadssg jratrgyalsra. 1990-ben el lehetett engedni Lengyelorszg s Bulgria tartozsnak felt, t vvel ezeltt a nem EU tag Szerbia kapott jelents knnytst, s most a grg llamktvnyek jelents rszrl mondanak le ingyen s mosolyogva a nagy bankhzak. Jean-Claude Trichet, az Eurpai Kzponti Bank (EKB) elnke ki is mondta, hogy a Grgorszg szmra kidolgozott program egyszeri s kivteles, nem vonatkozik ms orszgokra s jvbeni problmkra. Mi pedig btran kimondhatjuk: hagyjk mr abba a hlytsnket, a megalzsunkat s kizskmnyolsunkat! Ahelyett, hogy minket is felkrjenek a grg (s a majd sorban kvetkez tbbi) mentcsomagban val rszvtelre, adjk meg neknk is a tbbieknek jvhagyott engedmnyeket! Eurpa senki ltal meg nem becslt vdbstyi mr tbbszr voltunk, most hagy legynk vgre egyenl felek, s nem harmadosztly tagllam.
A rendszer, a szisztma fenntarthatatlan, mgis laptoljuk a szenet a sllyed Titanic kaznjba. A pnzgyi rendszer eresztkei recsegnek-ropognak, sorban mondjk ki a korbban neoliberlis proftknak szmt kzgazdsz guruk, mint Soros, Stiglitz vagy Nouriel Roubini, hogy nem sikerlt kilbalni a gazdasgi krzisbl, az igazi vlsg csak most kvetkezik. A magyar kormny mgis relpolitikaknt rtelmezett knyszerbl teljesti a hitelezi elvrsokat, rendletlenl fizetve a szmlkat, mg akkor is, ha jabb csaldok tzezrei sllyednek le a mlyszegnysg visszautat lehetetlenn tev szintjre. Meg kellene lltani ezt az rltsget: mikzben a hst vgjuk le magunkrl a pnzuralom feneketlen bendj szrnyetege ellenlls nlkl nyeli el a krnyez vilgot, s senki nem hzza meg a vszfket! A globlis kapitalizmus mr megbukott, de nincs aki kell hatrozottsggal kimondja ezt, a rendszer pedig sajt slynl s tehetetlensgnl fogva grg tovbb maga al temetve npeket, nemzeteket. A kzeled pnzgyi s gazdasgi sszeomls olyan lesz mint a domin, szp sorban bedl a most stabilnak hitt rendszer sszes eleme, ahogy az elz elem rzuhan. Vegyk mr szre, egy pokolgpen lnk, csak az emberek tbbsge bedugja a flt, hogy ne hallja a robbanszerkezet egyre hangosabb ketyegst!
Lenhardt Balzs
barikad.hu
(A szerz kzgazdsz, a Jobbik orszggylsi kpviselje)
|