Jurij Gagarin emlékezetes űrutazásának 50. évfordulóján több hírt is kiszivárogtattak az oroszok saját jelenlegi űrprogramjukkal kapcsolatosan.
Az egyik ilyen kijelentést maga Vlagyimir Putyin, Oroszország jelenlegi miniszterelnöke, valamint egykori (és következő) elnöke tette rezidenciáján, a Moszkva melletti Novo Ogarjovóban. Putyin az űrhajózás számára kifejlesztendő nukleáris hajtómű kérdését a további űrkutatási tervek szempontjából kulcskérdésnek nevezte, mert ilyen hajtómű nélkül nincs mód a bolygóközi repülésre, a Hold meghódítására és a Naprendszer bolygóinak tanulmányozására. Követelte egyebek mellett, hogy az űrkutatási ágazat terjessze ki tevékenységét különböző területekre, így a biztonság területére is.
Napjainkban Oroszország rohamosan fokozza a Naprendszer felfedezésére irányuló erőfeszítéseit. 2018-ra tervbe van véve a kazahsztáni Bajkonur helyett egy Kelet-Szibériában építendő saját kilövőállomás, valamint új űrhajó építése is. Oroszország a négy évvel ezelőttihez képest több mint ötszörösére emelte az űrkutatásra szánt költségvetési összeget. Moszkva már a mostani Gagarin-évfordulót is igyekszik felhasználni a hazafias érzelmek erősítésére, és általában véve is arra törekszik, hogy az űrprogramnak visszaadja a szovjet időkben kivívott megbecsülését. Pénz, akarat, ember, lelkesedés, karizmatikus vezető van: mi kell még a sikerhez?
A nagyszabású orosz tervekre jellemző, hogy Vitalij Lopota, az Enyergija rakétafejlesztő csoport vezetője már a Marsra összpontosítana. Lev Zeljonij, az Űrkutatási intézet igazgatója pedig már két 2013-as Holdra szállásról, illetve 2030-ra egy állandó holdbázis telepítéséről beszél. Ami bizonyos, hogy addigra már a kínaiak is ott lesznek a Holdon és talán együtt aknázhatják ki az óriási mennyiségben jelenlévő Helium-3 izotópot, megoldva így az emberiség energia-problémáit. Ami viszont szintén biztosnak tűnik, hogy az amerikaiak ekkor már sehol sem lesznek: nekik egyelőre – amint az elmúlt napok költségvetési botrányaiból kiviláglott – nagy problémát jelent saját államapparátusuk finanszírozása is.
Berényi Sebestyén – Jövőnk.info